NOVEMBER
12th - with PERIOD: Mike Pride, Charlie Looker, Chuck Bettis - Jack, Brooklyn - 9pm
15th - While We Still Have Bodies w/ Michael Foster, Sean Ali & Flin van Hemmen - New Revolution Arts - 8pm

OCTOBER
10th - Tim Berne's Ice Station Zebra w/ David Torn, Matt Mitchell, Ches Smith & Tyshawn Sorey - The Stone - 8pm
21st - While We Still Have Bodies w/ Michael Foster, Sean Ali & Flin van Hemmen - Coco 66 - 10pm
28th - Matt Mitchell/Kate Pittman trio - Korzo - 10pm

SEPTEMBER
2nd - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck & Tom Rainey - Korzo - 9pm
5th-13th - Ingrid Laubrock quintet tour - 5th: Philadelphia 6th: Baltimore 7th: D.C. 9th: Portland 11th: Northampton 12th: New Haven

AUGUST
21st - with PERIOD: Mike Pride, Charlie Looker, Chuck Bettis - Saint Vitus Bar - 8:30pm

JULY
19th - w/ Michael Foster, Sean Ali & Tatsuya Nakatani - Home Audio - 8pm
25th - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck & Tom Rainey - Jazz Gallery - 9 & 11pm

JUNE
15th - Musical Minds Orchestra - Nublu - 11pm
22nd - "Trismegistus" w/ Sean Ali, Joe Moffett, Devin Gray - ABC NO RIO - 7pm
24th - "While We Still Have Bodies" w/ Michael Foster, Sean Ali & Flin van Hemmen - Coco 66 - 10pm

MAY
8th - quartet w/ Mike Pride, Flin van Hemmen & Carlo Costa, percussion - IBEAM - 9:30pm
19th - a Flin van Hemmen quartet w/ Jonathan Moritz & Sean Ali - Clemente Soto Velez, Evolving Music Series - 8pm
20th - Carlo Costa ensemble Acustica - IBEAM - 10pm
21st - quartet w/ Mike Pride, Flin van Hemmen & Carlo Costa, percussion - SEEDS - 8:30pm
25th - duo w/ Chris Hoffman - Ze Couch series - 7pm
29th - Michael Foster group w/ Sean Ali & Flin van Hemmen - The Living Gallery - 8pm

APRIL
11th - Dan Weiss large ensemble CD release - Jazz Gallery - 9 & 11pm
12th - Dan Weiss large ensemble CD release - Jazz Gallery - 9 & 11pm
14th - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck & Tom Rainey - Cornelia St. Cafe - 8:30pm
19th - Tony Malaby's Paloma Xtra, w/ Ben Monder, Eivind Opsvik, Dan Weiss, Billy Mintz - Cornelia St. Cafe - 9 & 10:30pm

MARCH
10th - Ingrid Laubrock XXL ensemble - Evolving Arts Series - Clemente Soto Velez - 10pm

FEBRUARY
4th - Screening of "Perceived/Perceiving" & improvisations with Emilie Lesbros, G.L. Diana & Flin van Hemmen - Spectrum - 9:30pm
22nd - Josh Roseman's "Line of Swords & Water Surgeons" - Shapeshifter Lab - 7 & 8:30pm

JANUARY
12th - Tony Malaby's Paloma Recio w/ Ben Monder, Eivind Opsvik, Dan Weiss, Billy Mintz - Greenwich House - 6pm
14th - "Trismegistus" w/ Sean Ali, Joe Moffett, Devin Gray - Coco 66 - 10pm
22nd - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck, Tom Rainey - Barbes - 8pm


2013
DECEMBER
5th - a Jesse Stacken trio w/ Mike Pride - IBEAM - 8pm
13th - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck & Tom Rainey - Cornelia St. Cafe - 9 & 10:30pm
20th - w/ Flin van Hemmen, Todd Neufeld & Sean Ali - Douglass St. - 8pm
NOVEMBER
3rd - w/ Carlo Costa & David Grollman - IBEAM - 9:30pm
8th - w/ Jaap Blonk, Dan Peck & friends - Andrew Drury house concert
24th - TRIO + Morgan O'Hara - Launchpad - 8pm
OCTOBER
5th - Gibran Andrade quartet w/ Herb Robertson & Dan Peck - IBEAM - 8pm
6th - "Trismegistus" w/ Sean Ali, Joe Moffett & Devin Gray - Downtown Music Gallery - 7pm
6th - Tyshawn Sorey quartet with Angelica Sanchez & Jeremy Viner - Cornelia St. Cafe - 8:30pm
9th - Gibran Andrade quartet w/ Kris Davis & Jonathan Moritz - Barbes - 8pm
24th - w/ Flin van Hemmen, Sean Ali & Todd Neufeld - IBEAM - 8pm
26th - TRIO w/ Morgan O'Hara - International Drawing Conference, Macy Gallery - 6-7pm
SEPTEMBER
13th - Trio with G.L. Diana & Mike Pride + Morgan O'Hara, live transmission drawing - Douglass St. - 8pm
21st - Morgan O'Hara open studio performance, duo w/ G.L. Diana - 7pm
26th - Michael Formanek's Ensemble Kolossus - Shapeshifter Lab
27th - Trio with G.L. Diana & Mike Pride + Morgan O'Hara, live transmission drawing - Firehouse Space - 8 & 9:30pm
AUGUST
6th - a Jacob Sacks quartet, w/ Billy Mintz & Dave Ambrosio - 55 Bar - 10:15pm-1am
10th - Joe Moffet trio w/ Sean Ali - Launchpad - 10pm
JULY
2nd - trio w/ G.L. Diana, live electronics, & Morgan O'Hara, live transmission drawing - Spectrum - 8pm
11th - nature atmospheres with record players - Yoga Works - 6:15-7:45pm
17th - Masterclass - SIM/NYU - 4:30pm
25th - w/ Sean Ali & Flin van Hemmen - IBEAM - 8pm
27th - Ingrid Laubrock quintet w/ Tim Berne, Dan Peck & Tom Rainey - Jazz Gallery - 9 & 10:30pm
JUNE
2nd - quartet w/ Jacob Sacks, Thomas Morgan, Randy Peterson - IBEAM - 9pm
21st - w/ TILT Brass - R. Murray Schafer's Music for Wilderness Lake, @ Central Park Lake - 7:30am & 8:30pm
MAY
11th - w/ Flin van Hemmen, Todd Neufeld, Sean Ali - Launchpad - 10pm
22nd - w/ Sean Ali, Devin Gray, Joe Moffet - Douglass St. - 8pm
APRIL
10th - Photography for INTO THE LIGHT - Museum of Jewish Heritage - 6:30pm
13th - Through the Sound - Yippie Cafe - 10:30pm
19th - Rema Hasumi group w/ G.L. Diana & Billy Mintz - IBEAM - 8:30pm
MARCH
7th - Eivind Opsvik quartet w/ Leo Genovese & R.J. Miller - Nublu - 9pm
17th - Sean Ali quartet w/ Joe Moffet & Devin Gray - ABC No Rio - 8pm
21st - trio with G.L. Diana & Mike Pride - Lark Cafe - 9pm
FEBRUARY
5th - Tyshawn Sorey Brass Quintet w/ TS & BG, tbn; Peter Evans & Dave Ballou, tpt; Dan Peck, tuba - Konceptions Series - 9pm
9th - Joe Maneri tribute - Douglass St. - 8pm
11th - Tony Malaby quartet w/ Todd Neufeld & Ches Smith - Sycamore - 8pm
13th - Flin Van Hemmen quartet w/ Tony Malaby & Sean Ali - Grotto - 9-11pm
24th - Margret Grebowicz project w/ Ben Monder & G.L. Diana - 55 Bar - 6-9pm
24th - Sam Micken's Ecstatic Showband and Revue - Silent Barn - 10:30pm
25th - Ingrid Laubrock quartet w/ Dan Peck & Tom Rainey - Jack, Brooklyn - 9:30pm
JANUARY
6th - TRIO w/ Gian Luigi Diana, laptop, Mike Pride, percussion - Downtown Music Gallery - 7pm
7th - Sam Micken's Ecstatic Showband and Revue - Mercury Lounge - 6:30pm
13th - Tony Malaby's Novela - Cornelia St. Cafe - 10pm
22nd - w/ Flin Van Hemmen, Kris Davis & Chris Hoffman - Spectrum - 9pm
27th - TRIO w/ Gian Luigi Diana, laptop, Mike Pride, percussion + Morgan O'Hara, pencils! - ABC NO RIO - 7pm



2012
DECEMBER
4th - The Under_Line benefit launch - 11pm
8th - Gaia Rebirth Performance & Dance Party - The Meta Center - 7:30pm
11th - MUSIC FACTORY - 9pm
20th - nature atmospheres with record players - Yoga Works - 6:15-7:45pm
30th - Margret Grebowicz project w/ Ben Monder and G.L. Diana - 55 Bar - 6-9pm
NOVEMBER
9th - w/ G.L. Diana (live electronics) @ ISCP artist-in-residence Kellie O'Dempsey's "open studio" - 7-9pm
15th - nature atmospheres with record players - Yoga Works - 6:15-7:45pm
21st - w/ LathanFlinAli - Grotto - 10:30pm
23rd - Henry Threadgill + ZOOID: "Dimples" - Roulette - 8pm
24th - Henry Threadgill + ZOOID: "Dimples" - Roulette - 8pm
30th - w/ G.L. Diana (live electronics/sound manipulation), Mike Pride (percussion) & Kellie O'Dempsey (electronic drawing projection) - Firehouse Space - 8 & 9:30pm
OCTOBER
19th - duo with G.L. Diana, live electronics - Bend & Bloom Yoga - 7pm
25th - atmospheres with record players - Yoga Works - 6:15pm
SEPTEMBER
8th - Billy Mintz Two Bass Band - Ibeam - 9:30pm
12th - trio with Mat Maneri & Garth Stevenson - Barbes - 8pm
23rd - Tony Malaby's Novela - Greenwich House - 8pm
27th - duo with G.L. Diana, live electronics - Yoga Works - 6:15pm
AUGUST
9th - Josh Sinton group w/ Owen Stewart-Robinson & Mike Pride - Douglass St. - 8pm
14th - Darius Jones & Jason Stein group w/ Pascal Niggenkemper & Tyshawn Sorey - Ibeam - 8:30pm
18th - Triple Duo: trombone, piano & drum duets w/ Tyshawn Sorey - Ibeam - 8:30pm
JULY
6th - Darius Jones project - airing on WKCR "Out to Lunch" 12-3pm (recorded @ WKCR 7/5)
9th - drums in Mike Pride's Drummer's Corpse - Trash Bar, Williamsburg, Bklyn - 10pm
11th - trio with Gian Luigi Diana and Mike Pride - WKCR recording, airing on "Out to Lunch" 7/13, 12-3pm
28th - Jacob Sacks quintet w/ Dan Weiss, Thomas Morgan and Jacob Garchik - Cornelia St. Cafe - 9 & 10:30pm
JUNE
5th - SIM Big Band w/ Ravi Coltrane, Chris Speed, Michael Attias, Loren Stillman, Andrew D'Angelo, BG, Tim Albright, Alan Ferber, Shannon Barnett, Ralph Alessi, Jonathan Finlayson, Steve Bernstein, Dave Ballou, Drew Gress, Brad Shepik, Andy Milne, Tyshawn Sorey - Roulette - 8pm
10th - TRIO w/ Gian Luigi Diana, live electronics, & Mike Pride, percussion - ABC NO RIO - 9pm
22nd - Tony Malaby's NOVELA:
Tony Malaby, Ralph Alessi, BG, Michael Attias, Andrew Hadro, Kris Davis, Dan Peck, John Hollenbeck
Cornelia St. Cafe - 10:30pm
23rd - Tony Malaby's NOVELA - Cornelia St. Cafe - 10:30pm
24th - 3 record players - ROULETTE MUSICIRCUS
MAY
13th - duo w/ Michael Attias - Local 269 - 10pm
APRIL
4th - w/ Gian Luigi Diana live electronics & Mike Pride, percussion - Seeds - Brooklyn - 10pm
5th - Jesse Stacken group w/ Tony Malaby and Tom Rainey - IBeam - 9:30pm
8th - w/ Gian Luigi Diana live electronics & Mike Pride, percussion - Downtown Music Gallery - 6pm
MARCH
13th - w/ Mat Maneri, Craig Taborn, Garth Stevenson, Randy Peterson - Douglass St. Music Collective - 10pm
FEBRUARY
1st - w/ Darius Jones, Jason Stein, Pascal Niggenkemper & Chad Taylor - Barbes - 8pm
23rd - Sam Micken's Ecstatic Showband and Revue - Shea Stadium - 8pm
JANUARY
29th - w/ Gian Luigi Diana, live electronics, & Mike Pride, percussion - ABC NO RIO - 7pm
31st - w/ Darius Jones, Jason Stein, Pascal Niggenkemper & Chad Taylor - Konceptions series @ Korzo - 10:30pm



2011
DECEMBER
13th - w/ Herb Robertson, Tim Berne, Matt Mitchell & Dan Weiss - The Stone - 10pm
18th - Tony Malaby's Novela CD release concert - Jazz Gallery - 9 & 10:30pm
NOVEMBER
1st - FREEDOM CHOIR! - a Jerome Commission, Roulette! - 8pm!
2nd - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Public Assembly - 8:30pm
16th - w/ Michael Attias, Garth Stevenson & Eivind Opsvik - SEEDS: Brooklyn - 8pm
29th - w/ Mike Pride and Jonathan Moritz - Konceptions series @ Korzo - 10:30pm
OCTOBER
7th - w/ Gian Luigi Diana, electronics; Garth Stevenson, bass - Tea Lounge - 10:15pm
12th - w/ Darius Jones, Jason Stein, Pascal Niggenkemper, Joe Hertenstein - Issue Project Room - 8pm
SEPTEMBER
11th - Tyshawn Sorey's For Kathy Change, w/ Kris Davis, Okkyung Lee & Terrence McManus - Le Poisson Rouge - 11pm
23rd - w/ Jesse Stacken and Jeff Davis - IBEAM Brooklyn - 8:30pm
25th - Ingrid Laubrok quartet w/ Dan Peck and Tom Rainey - AFA Series, Botanical Gardens @ E. 6th St. btwn aves. B & C - 4pm
27th - w/ James Carney - Konceptions series @ Korzo - 10:30pm
29th - Jacob Sacks quintet w/ Jacob Garchik, Thomas Morgan & Dan Weiss - Cornelia St. Cafe - 8:30pm
30th - SIM Big Band w/ Tim Berne, Loren Stillman, Ravi Coltrane, Chris Speed, Michael Attias, Shane Endsley, Jonathan Finlayson, Steve Bernstein, Dave Ballou, Curtis Fowlkes, Josh Roseman, Alan Ferber, Ben Gerstein, Tim Albright, Brad Shepik, Andy Milne, Drew Gress, Tyshawn Sorey - Brooklyn Conservatory of Music - 8pm
AUGUST
6th - Billy Mintz two bass band - Ibeam - 8pm
7th - with Gian Luigi Diana, computer - Downtown Music Gallery - 7pm
9th - James Ilgenfritz quartet with Jason Robinson and George Schuller - Konceptions series @ Korzo - 10:30pm
10th - with Gian Luigi Diana, computer - Seeds - Brooklyn - 10pm
30th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Death by Audio - 10:30pm
JULY
1st - Michael Attias's CLINAMEN ORCHESTRA, w/ Ralph Alessi, Mark Taylor, BG, Joachim Badenhorst, Chris Dingman, Russ Lossing, Sean Conley, John Hebert, Tom Rainey & Satoshi Takeishi - The Stone- 10pm
14th - Tim Kuhl's DOOMSAYERS cd release, w/BG, Jonathan Moritz, Frantz Loriot, Jonathan Goldberger & Michael Formanek - Cornelia St. Cafe - 8:30pm
JUNE
3rd - Devin Gray's "First Fridays" large band - Tea Lounge - 9-11:30pm
18th - Ingrid Laubrock group w/ Mary Halvorson, Dan Peck & Tom Rainey - Red Hook Jazz Festival - 4:30pm
23rd - Tim Kuhl's "Doomsayers" w/ Michael Formanek, Jonathan Goldberger, Frantz Loriot & Jonathan Moritz - Undead Jazz Festival - Kenny's Castaways - 11:10pm
MAY
3rd - with Michael Attias, Mat Maneri & Garth Stevenson - 17 White St., NYC - 7pm
8th - with Kyungmi Lee & Elizabeth Kosack, aka KALE ELK - Issue Project Room - 9:30pm
21st - video installation for Bernd Alois Zimmermann's Présence, ballet blanc ; improvisations with Céline-Giulia Voser - Zug, Switzerland - info
[pics]

APRIL
1st - Sam Mickens' Ecstatic Showband & Revue - Death By Audio - 11:30pm
3rd - with Jonathan Moritz, Chris Welcome & Mike Pride - Fat Baby - 12am
8th - with Jason Stein & Darius Jones - Ibeam - 8:30pm
10th - video projection for 22 Magazine - Cafe Orwell - 8:15pm
11th - Charles Gayle conduction - Clemente Soto Velez - 10pm
17th - with Gian Luigi Diana - Downtown Music Gallery - 7pm
21st - Justin Mullens' Delphian Jazz Orchestra - Tea Lounge - 9pm
MARCH
5th - duo with Jonathan Moritz - Cafe Orwell - 9pm
11th - Tyshawn Sorey's Kathy Change, with Kris Davis, Okkyung Lee & Terry McManus - Ars Nova Worshop, Philadelphia - 8pm
14th - Lola Danza group with Garth Stevenson & Steve_Dalachinsky - The Local 269 - 7pm
20th - duo with Chris Welcome - Goodbye Blue Monday - 9pm
20th - trio with Pascal Niggenkemper & Devin Gray - The Local 269 - 11pm
21st - with HKM+, Kirk Knuffke, Eivind Opsvik & Dan Weiss - Nublu - 11:30pm
22nd - with Ingrid Laubrok & Kris Davis - Korzo - 10:30pm
FEBRUARY
15th - Michael Attias quartet w/ Sean Conley & Tom Rainey - Zebulon - 11pm
19th - Graham Reynolds Duke Ellington project - The Rock Shop - 8pm
24th - Tony Malaby's NOVELA:
Tony Malaby, Ralph Alessi, Ben Gerstein, Michael Attias, Joachim Badenhorst, Andrew Hadro, Kris Davis, Dan Peck, John Hollenbeck
Cornelia St. Cafe - 8:30 & 10pm
25th - Tony Malaby quartet w/ Dan Peck & Ches Smith - Cornelia St. Cafe - 9pm
26th - Tony Malaby's NOVELA - IBeam - 8pm
JANUARY
7th - trio with Garth Stevenson (bass), Ziv Ravitz (drums) - IBeam - 9:30pm
11th - TREE: a quintet with Mat Maneri (viola), Jonathan Moritz (saxophone), Garth Stevenson (bass) & John McLellan (drums) - The Stone - 10pm
16th - duo with Darius Jones - Downtown Music Gallery - 7pm
22nd - Tony Malaby's NOVELA:
Tony Malaby, Ralph Alessi, Ben Gerstein, Michael Attias, Joachim Badenhorst, Andrew Hadro, Kris Davis, Eivind Opsvik, Ted Poor, The Stone - 8pm
25th - Jacob Sacks Quintet with Jacob Sacks (piano, compositions), Jacob Garchik (tbn), Thomas Morgan (bass), Dan Weiss (drums) - The Stone - 8pm
26th - Areni Agbabian group with Tony Malaby & Qasim Naqvi - The Stone - 10pm
30th - duo with Darius Jones - Ze Couch series - 8:30pm



2010
DECEMBER
4th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Death By Audio - 11:30pm
12th - duo with Garth Stevenson - Downtown Music Gallery - 6pm
13th - Evil Eye with Mike Pride, Jonathan Moritz & Ken Filiano - University of the Streets - 8pm
NOVEMBER
6th - 33rd birthday solo show: record players, video and trombone - PROSPECT SERIES [363 Prospect Ave, Bklyn.] - 8pm
9th - with James Carney & Tyshawn Sorey - Konceptions series @ Korzo - 11pm
14th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Silent Barn - 11pm
17th - with Lola Danza & Garth Stevenson - 5C - 8pm
OCTOBER
2nd - with Chris Welcome & Jonathan Moritz - Cafe Orwell - 10:45pm
7th-9th - CROWN HEIGHTS FILM FESTIVAL
14th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Mercury Lounge - 9:30pm
17th - Duo with Jacob Garchik - Jazz in the Garden - 3pm
20th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Zebulon - 9pm
SEPTEMBER
3rd - Tony Malaby's NOVELA:
Tony Malaby, Ralph Alessi, Ben Gerstein, Michael Attias, Joachim Badenhorst, Andrew Hadro, Dan Peck, Kris Davis, John Hollenbeck
Cornelia St. Cafe - 10:30pm
4th - Tony Malaby's NOVELA - Cornelia St. Cafe - 10:30pm
5th - Tony Malaby's NOVELA - Cornelia St. Cafe - 8:30pm
8th - Steve Swell's Nation of We - Roulette - 8:30pm
9th - Steve Swell's Nation of We - Roulette - 8:30pm
9th - trio with Garth Stevenson & Mat Maneri - Douglass St. Music Collective - 10pm
10th - Steve Swell's Nation of We - Roulette - 8:30pm
12th - duo with Darius Jones - Hell's Kitchen Cultural Center - 5pm
18th - Banda De Los Muertos - Littlefield - 8pm
19th - with Frantz Loriot, Jonathan Moritz & Chris Hoffman - Vision Festival @ El Jardin de Paraiso - 4:15pm
19th - duo with Garth Stevenson - Downtown Music Gallery - 6pm
26th - duo with Darius Jones - Arts for Art Vision Festival, First Street Garden - 2:30pm
AUGUST
10th - Tyshawn Sorey's KOAN + 2, w/ Tyshawn Sorey, Todd Neufeld, Thomas Morgan, Chris Tordini - Roulette - 8:30pm
JULY
6th - Tony Malaby's NOVELA - The Stone - 10pm
14th - Mike Pride & Jonathan Moritz's Evil Eye - L.I.C. Bar - 8pm
24th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Silent Barn - 9pm
26th - Tim Kuhl group - The Local 269 - 10pm
JUNE
12th - Tony Malaby's NOVELA - Search & Restore Festival @ Kenny's Castaways - 10:40pm
11th - Doug Hirlinger trio with Matt Mitchell - Moonstone Arts Center, Philadelphia - 9pm
20th - Ze Couch series - 687 Bushwick Ave. Apt. 2, Bklyn - J/M/Z > Myrtle Ave. - 7pm
23rd - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue", with Extra Life - Death By Audio
27th - The Ben Gerstein Collective - Brooklyn Lyceum - 9 & 10:30pm
29th - Tony Malaby session - Vision Festival - Clemente Soto Vélez - 11:30pm
MAY
16th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Bowery Ballroom - 9pm
APRIL
18th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Union Pool - 9pm
20th - Jeff Davis group - Cornelia St. Cafe - 8:30 & 10pm
23rd - www.musiccreative.org session with Doug Hirlinger & Matt Mitchell
29th - Performance/discussion - Hunter College, Transcription & Analysis in Ethnomusicology - a Dan Voss project
30th - 8pm - w/ Voladores - Douglass St. Music Collective
30th - 10pm - Sextet with Michael Attias, Mat Maneri, Jacob Sacks, Thomas Morgan & Eivind Opsvik - Ibeam, NYSWU Trombone Festival
MARCH
5th - Jeff Davis group w/ Rigby, Knuffke, Goldberger, Opsvik - Tea Lounge - 9 & 10:30pm
9th - Shayna Dulberger quintet with Welcome, Moritz & Fujiwara - Dakar - 8pm
22nd - Tony Malaby's NOVELA - The Local 269 - 9pm
26th - Jacob Sacks quintet - Ibeam - 10pm
30th - Shayna Dulberger group with Chris Welcome, Laura Ortman & Shelley Burgon - Cake Shop - 11pm
FEBRUARY
12th - Gerstein/Malaby quartet with Dan Peck & Ches Smith - Cornelia St. Cafe - 10:30pm
13th - Gerstein/Malaby quartet with Dan Peck & Ches Smith - Cornelia St. Cafe - 10:30pm
16th - Gerstein/Malaby quartet with Dan Peck & Ches Smith - - Konceptions series - 11pm
20th - Tim Kuhl recording session w/ Moritz, Loriot, Formanek & Goldberger - 58 N. 6th Media Labs
JANUARY
8th - "3-0" with Tyshawn Sorey & Terrence McManus - 8pm, Ibeam; 10pm, The Stone
26th - Shayna Dulberger group - Freddy's Bar & Backroom - 10pm
27th - Darius Jones' "Elizabeth-Caroline Unit" - Roulette - 8:30pm
29th - Sam Mickens' "Ecstatic Showband & Revue" - Cake Shop - 11pm




2009
DECEMBER
6th - Capillary Action & Skeletons Big Band - The Stone - 10pm
7th - Shayna Dulberger group with Chris Welcome, Jonathan Moritz & Tomas Fujiwara - The Local 269, Rucma series - 7:30pm
NOVEMBER
2nd - Evil Eye with Mike Pride, Jonathan Moritz & Ken Filiano - The Local 269, Rucma series - 7:30pm
3rd - Terrence McManus group w/ Irabagon, Knuffke, Tordini, Carletti - Dakar - 8:30pm
9th - Tim Kuhl group w/ Moritz, Goldberger, Stevenson - Bar4 - 7pm
10th - Trio w/ Michael Attias & Mat Maneri - Douglass Street Music Collective - 9pm
15th - Frederic Rzewski's Last Judgement, for trombone ensemble led by C. Mcintyre - Suzanne Fiol memorial ceremony - St Ann & the Holy Trinity Church - 4pm
20th - Sam Mickens' Ecstatic Showband and Revue - Death by Audio - 8pm
OCTOBER
9th - Quartet with Dave Ballou, James Ilgenfritz & Harris Eisenstadt - I-beam - 10pm
12th - Jonathan Goldberger and Devin Gray trio - Bar4 - 8pm
16th - Tyshawn Sorey's "For Kathy Change," with Okkyung Lee & Terrence McManus - The Jazz Gallery - 9 & 10:30pm
23rd - Sam Mickens' Ecstatic Showband and Revue - Monster Island Basement
25th - Evil Eye with Mike Pride, Jonathan Moritz & Ken Filiano - Zebulon - 10pm
29th - Shayna Dulberger group with Chris Welcome, Jonathan Moritz & Tomas Fujiwara - Roulette - 8:30pm
SEPTEMBER
10th - Tim Kuhl group w/ Garth Stevenson & Chris Welcome - Goodbye Blue Monday - 10pm
18th The Gates
BG - trombone, turntables; Jacob Garchik - computer, accordion; Jacob Sacks, Craig Taborn - keyboard; Thomas Morgan, Eivind Opsvik - bass; Dan Weiss, John McLellan - drums. New Languages Festival - McCarren Hall - 8:30pm
26th - Chess-in-the-Parks Rapid Open
27th - Gerstein/Malaby - Downtown Music Gallery - 7pm
30th - Quartet with Tony Malaby, John Hebert and Dan Weiss - The Local 269 - 10pm
AUGUST
15th - a Collective: Gerstein, Sacks, Garchik, Morgan, Weiss, Malaby - The Stone - 10pm
18th - Ballou, Gerstein, Ilgenfritz, Eisenstadt - Dakar - 8:30pm
26th - Tyshawn Sorey's Wu Wei - The Stone - 10pm
27th - Tyshawn Sorey's Wu Wei - The Stone - 8pm
28th - Tyshawn Sorey's Wu Wei - The Stone - 8pm
29th - Sam Mickens' Ecstatic Showband and Revue - The Market Hotel - 8pm
JULY
21st - Jonathan Finlayson's Sicylian Defense - The Stone - 10pm
JUNE
6-13 - St. John!
18th - Kuhl, Gerstein, McManus, Loriot, Ilgenfritz - Goodbye Blue Monday - 10pm
MAY
15th - Sam Mickens' Ecstatic Showband and Revue - Zebulon - 10pm & midnight
21st - a Tim Kuhl trio - Goodbye Blue Monday - 11pm
31st - Gerstein, Moritz, Loriot, Opsvik, Pride - Coco 66 - 11pm
APRIL
10th - Jacob Sacks Quintet - I-beam - 10pm
11th - BG, Tony Malaby, Jacob Sacks, Jacob Garchik, Dan Weiss - I-beam - 10pm
14th - a Tim Kuhl trio - Goodbye Blue Monday - 10pm
16th - with Pete Robbins and Terry McManus - Le Grand Dakar - 8 & 10pm
18th - TILT brass ensemble - I-beam - 8pm
25th - Darius Jones' Bliss - Roulette - 8:30pm
MARCH
2nd - Mike Pride's Drummer's Corpse - Death By Audio - 9pm
15th - with Doug Hirlinger & Matt Mitchell - SciFi Philly @ Gojjo, West Philadelphia - 8pm
FEBRUARY
2nd - B.G., J.M., E.O., B.S., M.P. - Goodbye Blue Monday - 10pm
13th - Craig Taborn's Ancients and Moderns - ICA, Boston - 7:30pm
20th & 21st - with Darius Jones and X-tra Bullets - Cunningham Dance Studio - 8pm - info
24th - with Ryan Mackstaller and Tim Kuhl - Goodbye Blue Monday - 10pm
26th - Sam Mickens' Ecstatic Showband and Revue - Zebulon - 9pm
28th - duets with Mat Maneri - 796 Grand, off the L - 9pm
JANUARY
11th - trio with Kirk Knuffke and Jonathan Moritz - ABC No Rio - 8pm
12th - with Ryan Mackstaller and Tim Kuhl - Goodbye Blue Monday - 10pm
30th - Improv Night at The Stone - 8pm
31st - the UP - The Stone - 10pm



2008
DECEMBER
2nd - Darius Jones concert - Black Box Theatre - 8pm
8th - Lola Danza group - Stain Bar - 8:30pm
10th - with Ryan Mackstaller & Tim Kuhl group - Goodbye Blue Monday - 10pm
21st - MENORAH HERZOG, with Jacob Garchik, Brandon Seabrook & Mike Pride - Coco 66 - 9pm
[ 10pm - Nate Wooley; 11pm - Jack Wright, Brandon Seabrook, Mike Pride ]
31st - Lola Danza group - Brecht Forum - 8pm
NOVEMBER
2nd - BANDA SINALOENSE DE LOS MUERTOS - Barbes - 8:30pm
12th - Ryan Mackstaller/Tim Kuhl group - Club Europa - 9pm
18th - Tim Kuhl group - Lakeside Lounge - 10pm
OCTOBER
5th - Eivind Opsvik's Overseas - 55 Bar - 9:30pm
8th - Ryan Mackstaller/Tim Kuhl group - Club Europa - 9pm
11th - Duets with Jacob Sacks - I-beam - 8pm
24th - trio with Jacob Garchik & Brandon Seabrook - I-beam - 8pm
SEPTEMBER
18th - Dakar - 8:30pm - Dave Ballou trio
AUGUST
12-13th - Steve Swell's Nation of We - Roulette - 8:30pm
14-24th - England: Canterbury, London, Northleach
JULY
10th - Michael Attias's 40 Guns - Michael Attias, Ben Gerstein, Anthony Coleman, Mary Halvorson, Ches Smith - The Stone - 10pm
15th - Dan Weiss group - 55 Bar - 11:15pm (second set)
19th - Mike Pride's Drummer's Corpse - Silent Barn - 7pm
27th - Lola Danza group with Mat Maneri & John Hebert - Brecht Forum - 8:30pm
JUNE
12th - Tyshawn Sorey group - Living Theatre, New Languages Festival - 10pm
20th - with Todd Neufeld & Gerald Cleaver - I-Beam - 9pm
MAY
12th - Eivind Opsvik, Hakon Kornstad group - Nublu - 10pm
13th - Ryan Mackstaller group - Glasslands Gallery - 9pm
22nd - Tyshawn Sorey Quartet - Roulette - 8:30pm
MARCH
23rd - Duets with Tyshawn Sorey - Jimmy's - 7pm
25th - solo - Infrequent Seams series - 8pm
25th - Dan Weiss group - 55 Bar - 10pm
FEBRUARY
23rd - Tyshawn Sorey's THAT/NOT Quartet - Jazz Gallery - 9 & 10:30pm
JANUARY
8th - Mike Pride's DRUMMER'S' CORPSE - Zebulon - 10pm
22nd - Dan Weiss group - Konception's Series - Bisquit Barbeque - 8:30pm



2007
DECEMBER
2nd - 4-hand piano improvisations & Soto Velez with Tyshawn Sorey - The Stone - 8pm
4th - Dan Weiss group - tba - 8:30pm
9th - MOTH - Cornelia St. Cafe - 9pm
10th - Dan Weiss duets concert - Zebulon - t.b.a.
30th - with Dave Ballou - Jimmy's
NOVEMBER
21st - with James Ilgenfritz & Dave Ballou - The Stone - 10pm
21st - the UP - Zebulon - 11:30
26th - Rocket Engine - The Annex
OCTOBER
2nd - the UP - Rebar - 8:30 & 10pm
13th - Rocket Engine, CD-release concert - The Cake Shop - 9pm
14th - duets with Judith Berkson - CIM - 9:30pm
17th - Andrew Bishop's Curio Cabinet - Edgefest, Ann Arbor, MI
21st - trio with Michael Attias & Terry McManus - DMG - 6pm
21st - Ryan Mackstaller group - Goodbye Blue Monday - 10pm
24th - 3-0 - Zebulon - 10pm
SEPTEMBER
14th - trio with Jonathan Moritz & John McLellan - CIM - 8:00pm
23rd - Billy Mintz Two Bass Band - CIM - 8:00 & 9:30pm
27th - Tyshawn Sorey's Soto Valez - Puppet's Jazz Bar - 9:00pm
AUGUST
1st - Tony Malaby's Novela - Barbes - 8 & 10pm
5th - Tyshawn Sorey's Soto Valez - Bar 4 - 8:30pm
11th - Tony Malaby's Novela - Cornelia St. Cafe - 9 & 10:30pm
31st - Curtis Hasselbring/Andrew D'Angelo Big Band Celebration - Tea Lounge - 9:00pm
JULY
8th - with James Ilgenfritz and Harris Eisenstadt - Downtown Music Gallery - 6pm
22nd - with Todd Neufeld and Gerald Cleaver - Downtown Music Gallery - 6pm
24th - Tyshawn Sorey group - Puppet's Jazz Bar - 9:00pm
29th - The Ben Gerstein Collective - Bar 4 - 8:30-10:00pm
JUNE
1st - Chris McIntyre's 7x7 - The Stone - 10pm
4th - 7x7 recording session - Issue Project Room
4th - Duo with Dan Weiss - Bar 169 - 11pm
10th - Tyshawn Sorey's Soto Valez band + Duo with Jonathan Moritz - 363 Prospect Ave., B'klyn - 8pm
13th - Tyshawn Sorey's Soto Valez band - Puppet's Jazz Bar - 9:00pm
14th - The UP - The Stone - 10pm
17th - Todd Neufeld group - Rose Live Music - 9pm
29th - Trombonophilia Finale - The Stone - 8pm
MAY
1st - Tyshawn Sorey Quartet - Mo Pitkin's - 11pm
3rd-5th - Tyshawn Sorey recording session - Firehouse 12
6th - MOTH - "You Are Here" Sculptural Maze - 9pm
13th - Gerstein DJing - "You Are Here" Sculptural Maze - 5-11pm
16th - The UP - Barbes - 8pm
19th - Tony Malaby's Novela - Lex Leonard Gallery - 8pm
20th - 3-0 - "You Are Here" Sculptural Maze - 10pm
24th - MOTH - "You Are Here" Sculptural Maze - 9pm
25th - 8:00pm: Jacob Sacks Quintet; 9:00pm: Nate Wooley ensemble - Rose Theatre
26th - Tony Malaby's Novela - Cornelia St. Cafe' - 9 & 10pm
APRIL
2nd - Tyshawn Sorey group - Bar 4 - 8:00pm
3rd - Miguel Zenon recording session - Legacy Studios
25th - duo with Ohad Talmor - tba
26th - Tyshawn Sorey Quartet - Jazz Gallery - 9pm
29th - Judith Berkson's Liederkreiss - Bar 4 - 9pm
MARCH
3rd - Hong-Kai Wang recording project
3rd - Slavic Soul Party - Bulgarian bar, Mehanata - 9-11pm
4th - Tyshawn Sorey Quartet - Jimmy's - 9pm
4th - a Jacob Sacks Quintet - 55 Bar - 10pm
FEBRUARY
21st - Mike Pride's "Drummer's Corpse" - Tonic - 8pm
22nd - with Yoshiko Chuma - Vision Dance Music Series - Symphony Space - 8pm
24th - with Yoshiko Chuma - Vision Dance Music Series - Symphony Space - 8:30pm
25th - Jeff Davis Quintet - Jimmy's - 9pm
28th - MOTH - The Stone - 8pm
JANUARY
6th - MOTH - 9pm - West Nile (285 Kent Ave., btwn. S. 1st + 2nd Sts., Bkln)
7th - Billy Mintz Two Bass Band - Bar 4 - 8-11pm
9th - Tyshawn Sorey Quartet - The Stone - 8 & 10pm
14th - Harris Eisenstadt trio - Jimmy's - 7pm
17th - MOTH - Zs family show - tba
20th - the UP - Prospect Series [363 Prospect Ave. + 7th ave., B'klyn] - 8pm
24th - Tyshawn Sorey's Oblique - The Stone - 8 & 10pm
28th - Jen Shyu - Jade Tongue, "Ritual" - The Stone - 8 & 10pm
31st - Tyshawn Sorey's Oblique - Barbes - 9pm



2006
DECEMBER
1st - with Tony Malaby's Tuba Trio - Cornelia St. Cafe - 9 & 10:30pm
2nd - MOTH - Cake Shop - 10pm
3rd-10th - MOTH tour t.b.a.
16th - 3-0 - Stain Bar - 9pm
19th - Tyshawn Sorey's Oblique Trio + 1 - Bowery Poetry Club - 10pm
NOVEMBER
2nd - Mike Pride's Big Fu--ing Sellout Band - Tea Lounge
5th - "Music with Ben Gerstein" - collaborations - 55 Bar - 10pm-1am
7th - Slavic Soul Party - Barbes - 9pm
10th - Slavic Soul Party - Joe's Pub - 9pm
11th - MOTH; "From Bacteria To Boys"; Jonathan Moritz & Chris Welcome; Opsvik & Jennings - Cake Shop - 9pm
12th - Tyshawn Sorey's Oblique - Bar 4 - 8-11pm
16th - MOTH - Zebulon - 10pm
18th: - Tyshawn Sorey's Oblique - Vision Festival - Clemente Soto Velez Sea Theater
OCTOBER
5th: - MOTH - Glass House - 9pm
Mat Maneri's Pentagon:
[Mat Maneri, viola; Joe Maneri, saxophone, organ; Ben Gerstein, trombone; Craig Taborn, keyboard; John Hebert, bass; John McLellan, drums]
21st: - Portland, ME - venue t.b.a.
22nd: - Boston, MA - venue t.b.a.
23rd: - Montreal, Canada - Casa del Popolo
25th: - Philadelphia, PA - Ars Nova Workshop - 8pm
26th: - NYC - Tonic - 8pm
28th: - Zs - MOTH - Extra Life - other Zs family projects... BAM Cafe - 9pm
SEPTEMBER
9th: - with Dan Weiss, Jacob Sacks, Miles Okazaki and Dave Ambrosio - 8:30pm - CIM
11th: - MOTH - 11pm - Goodbye Blue Monday
16th: - Tyshawn Sorey's Oblique - 8:30pm - CIM
24th: - MOTH - 11pm - Cake Shop
AUGUST
3rd + 4th - MORT - a play on Morton Feldman
7th: - MOTH [see projects] - 8:00pm - Cake Shop (also Mary Halvorson + Ches Smith, Child Abuse, and Flying Lutenbachers)
9th: - The Ben Gerstein Collective - 10:00pm - Barbes
21st: - MOTH [see projects] - 8:00pm - Spiegeltent (also Darmstadt with Ginsberg, and Mathew Welsch's Blarvuster)
25th: - MOTH [see projects] - Empty Vessel Project - 9:00pm - (also Dirty Projectors, Zeke Healy, Nat Baldwin, and Extra Life)
26th: - Slavic Soul Party! - 2:00-3:30pm - Spiegeltent
26th: - MOTH [see projects] - Cake Shop - t.b.a.
JULY
2nd: The Ben Gerstein Collective - 8-11pm - Bar 4
6th: 8:00pm - The Stone - Music by composer Rama Gottfried
9:30 & 11:00pm - a Jacob Sacks Quartet, with Thomas Morgan and Dan Weiss - Detour
7th - 9:00 & 10:30 - Mike Pride's "Big F***ing Sellout Big Band!" - Tea Lounge
9th: - 7:00 & 9:00pm - with Tyshawn Sorey's "Oblique" (Loren Stillman, Terry McManus, Jacob Sacks, Chris Lightcap, Tyshawn Sorey) - Jimmy's
18th: - 3-0 - 11:00pm - Bar Sputnik
30th: - 8-11pm - with Tyshawn Sorey's "Oblique" (Loren Stillman, Terry McManus, Jacob Sacks, Chris Lightcap, Tyshawn Sorey) - Bar 4
JUNE
7-11th: MOTH - D.C.>Baltimore>Philadelphia>Boston>NYC - t.b.a.
20th: 3-0 - Bowery Poetry Club - 9:30pm
24th: Slavic Soul Party - Barbes - 9:00pm-Midnight
30th: UP - 7-11pm - Pochron Studios, Dumbo Arts Festival - 20 Jay St. 11th floor, F train to York
MAY

30th: 55 Bar - 10:30pm-1:30am - with Tony Malaby, Ohad Talmor, Ben Monder, Miles Okazaki, Jacob Sacks, Thomas Morgan, Dan Weiss
APRIL
1st MOTH - Glass House - 9:30pm
6th MOTH - Glass House - time tba
8th UP - Prospect Series - 8:00pm
24th duo with Eivind Opsvik - Mundial - 8pm
MARCH
4th MOTH - Tommy's Tavern - 9pm
8th with Tone Collector - BARBES
13th The Ben Gerstein Collective - 7:00 - 9:00pm - 55 Bar
17th MOTH - 10pm - The Cake Shop (152 Ludlow St.)
23rd trio with Jonathan Moritz and Judith Berkson - The Spoken Word (226 4th Avenue, Park Slope) - 9:00pm
29th MOTH - Mighty Robot - 9:30pm